top of page
  • Black Instagram Icon
  • MTÜK Facebook
  • TikTok
  • Spotify
  • LinkedIn

28. märts

Autor:
Loretta Kaart, Maleena Ots ja Iiris Saks

2025

Näitlejanna Henessi Schmidt: tuleb aidata seal, kus saab, aga oma elu ei saa ka elamata jätta

Henessi Schmidt inspireeris TalTech Business Forumi kuulajaid, jagades oma lugu jätkusuutliku heategevusega Ugandas, kus tegeleb pikaajaliste süsteemide ehitamisega kohalikele kogukondadele. “Minu suur kompass on sisetunne,” jagas Henessi mõtisklusi sisemaailmast.


“Probleeme pole mõtet välja tuua, kui lahendust ei ole,” alustab Henessi oma esinemist valusatel, kuid olulistel teemadel.


Ugandas heategevusprojekti alustades oli algseks ideeks luua vaid üks kaev puhta joogivee jaoks, kuid sellest kasvas välja midagi palju suuremat ja tähenduslikumat, ajendades Henessit looma heategevusorganisatsioon Little Bridge Foundation. 


Kindlasti on paljudel inimestel tekkinud küsimus “Kuidas mina aidata saan?” ning Henessi avas kuulajatele akna, kas kõiki suuri aitajaid üldse tasub usaldada. Henessit on heategevuses enim häirinud lühiajalise abi pakkumine. Koolide ehitamine arengumaadesse ei ole lahendus, kui suure südamega aitajad ühel hetkel ära kaovad ning kohalikel puuduvad ressursid, et neid koole töös hoida.


Tema eesmärk on ühendada inimesed, kel on võimalused aidata ja teadmised jätkusuutlikkuse vallas, et koos luua isemajandav süsteem, mis ei sõltuks riiklikest rahastustest. 


Kolme aastaga on leitud Uganda kogukonnale võimalused puhtaks joogiveeks, hariduseks ja kogukonnakeskusteks ning jätkatakse tööd selle nimel, et loodud kestlik süsteem ka püsima jääks. Jätkusuutlike süsteemide loomiseks toimuvad elanikele töötoad ning muudatused arenevad välja pidevast koostööst kohalikega – nii luuakse pikaajalisi lahendusi.


“Millegipärast nad naeratavad seal ometi palju rohkem,” tõdeb ta. Olenemata oma keerukatest elamistingimustest, on ugandalased Henessi sõnul märksa õnnelikumad kui inimesed meie oma Eestis. Sealsed mured on kõigile avalikud ning ühiselt soovitakse läbi viia muutust, samas kui eestlased on oma probleemidega pigem omaette ning kogukonnana vähem ühtsed.


Jaapanlased nimetavad elu mõtte leidmist ikigaiks – see on põhjus igal hommikul ärgata, sest teed, mida armastad, kuid mis on ka kasulik maailmale ja endale. 


Henessi soovitab kõigil esimese asjana tegeleda iseendaga ning väärtustab enim sisemaailma rahu. Just lähtudes ikigaist on ta leidnud enda rahulolu. Hirmud on lahendamata asjad meie endi sees, kuid kui neile otsa vaadata, saavad ka need mured lahendatud. 


“Tuleb aidata seal, kus saab, aga oma elu ei saa ka elamata jätta”. Henessi oma väikese tiimiga on teinud suuri asju ning kinnitab, et “suuremad, kusagil kaugel” ei ole tingimata võimekamad ja paremad kui me ise.


Pildi autor Anita Eliis Mutle

footeri taust.png

TalTech Majandusteaduskonna Üliõpilaskogu

TalTech majandusteaduskonna maja esimesel korrusel garderoobi kõrval. 

MTÜK 2025

BalSnack
Laternamatkad
A. Le Coq
LHV
PWC
Tegutseme tänu koostööpartneritele:
bottom of page